AKTUÁLNĚ

Jéééj.

Tož tedy...
Zítra bude samozřejmě setkání v 18:30 v klubovně. ALE: předtím je třeba, aby někdo na mši přečetl přímluvy, které mu budou mnou nebo někým jiným předloženy. Jde fakt jen o to tam být na mši a v určitou chvíli přečíst. Prosím? (= dostanete odměnu! fakt!)

Pokud jde o téma samotného setkání, to je překvápko :) Každopádně přijďte a přineste jídlo a dobrou náladu.

Absence a taizeovky

Zdravím a omlouvám se, ale nemůžu tohle úterý dorazit. Vy to beze mě zvládnete protože tam budete mít Fanynku, ale jednu věc jsem vám potřebovala říct. Jde o následující neděli 22.4. kdy ve 14:00 budou v KCMT lidi z Taize a budou mít nějakou zajímavou přednáško-diskuzi s mladými lidmi :) Mělo by to bejt moc příjemný, vcelku neformální charakter, dozvíme se něco více o Taizeovkách a tak, takže jsme zváni a budeme vítáni a přijďme tedy.
Přeju krásný úterní večer strávený sledováním pěkného a poučeného filmu ;)
Zuzka

ÚTERÝ 17.4.

ÚTERÝ!!!!
malá změnka programu, nebude to co se plánovalo, ale máme za to myslím supráckou náhradu.
FILM --BAREVNÝ ZÁVOJ
budeme promítat v !!!!!KCMT!!!! zřejmě dole někde v klubovnách ještě není jasné kde.
kvůli délce filmu proto volíme začátek co nejdřív ale kvůli mši u Františka by to bylo dobré začít nejpozději v 18:45. mylsím, že je možné za zhruba 20 minut být v v kcmt když se odejde hned po mši.
vemte třeba POPCORN!!! :)))))
díky

www.youtube.com/watch?v=1oevR8c35Qk

Shrnutí filmu a úterka 10.4.

Čau lidi!

  • Honzo, díky moc za včerejší agapé a přeju všechno nejlepší k narozeninám!
  • Jsem moc ráda, že mezi nás včera přišla Dominika B. a bude skvělý, když se z ní stane pravidelnější účastník. :)
  • Film
    Jako hlavní myšlenky jsme určili tohle:
    V lásce jde o vytrvalost; pokud jsme složili před Bohem slib, měli bychom udělat všechno proto, abychom jej dokázali dodržet.
    Jsou situace, kdy naopak musíme být schopní se své lásky vzdát, pokud je to pro toho druhého to nejlepší co můžeme udělat - tohle platí spíš pro vztah, ne pro manželství. Jde o nejvyšší druh lásky, jež Řekové nazývali agapé. Tato láska je naprosto nesobecká a jde jí vždy o dobro toho druhého. Zajímavé je, že vlastně nezáleží, co k tomu člověku cítíme; pokud se nějakým způsobem postaráme o to, aby byl šťastný, řídíme se podle agapé.
    Pokud jsme ochotni svůj vztah naplno odevzdat Bohu, spoustu toho získáme, ač je to rozhodnutí velmi těžké, protože dopředu samozřejmě nevíme, co přijímáme.

     
  • Dále pak jsme diskutovali s p. Součkem na téma Přes lidi k Bohu a naopak. Dozvěděli jsme se, že naše cesta k Bohu povede vlastně hlavně přes lidi, kteří nás mohou inspirovat různým způsobem - ať už svým vlastním vztahem k Bohu nebo tím, že poukážou na některé naše chyby. Bůh si k nám našel cestu skrze Ježíšovo lidství, kterým dal najevo, že my lidé nejsme jen bezvýznamní tvorové, ale že jsme pro Něj skutečně důležití a že jsme mu stáli za to, aby se pro nás stal člověkem a zemřel za nás. Také jsme se dotkli jiných témat, například povolání (pokud člověk cítí strach nebo až odpor k nějakému povolání, znamená to, že to skutečně není pro něj; Bůh po nás nechce, abychom zbytečně trpěli) nebo dokonce kritérií, podle kterých člověk může vstoupit do Nebe (nemusí být věřící pokud Boha nepoznal, ale musí žít podle poznané pravdy a vlastního svědomí). Přednáška to byla velmi rozmanitá a obohacující, každý si z toho určitě odnesl svoje. Víc takových :)


    To je asi všechno, děkuju všem zúčastněným za jejich včerejší přítomnost a za modlitby :)


    Zuzka

     

Úterý 10.4.

Ahoj! 
Takže zítra si trochu probereme film Navždy spolu, který jsme viděli minule, můžeme si trochu summarizovat Velikonoce a zahrát nějakou hru a v osm hodin by měl přijít p. Souček a povídat si s námi na téma Přes lidi k Bohu a naopak. Kdo se ujme role Kuchaře?
18:30 u Františka. Těším se ;)

Zuzka

RSS - Funkční, jen trochu pomaleji aktualizovatelné

S RSS jsem velmi spokojen. Je to určitě kvalitní vychytávka. Jen snižuje návštěvnost webu.
 

No, ;), zjistil jsem že aktualizace RSS je +/- 2h. Je to docelahodně. V praxi to znamená že když zde aktualizujeme článek například v 0:00 > vy si otevřete RSS kanál v 1:00 > neuvidíte aktualizovaný článek. Tak by mě zajímalo, chcete-li aby rss byl funkční...
 

Milí Úterníci a jejich příznivci, dne 8.4.2012 byl uveden do testovací doby RSS kanál. Byl otestován v prohlížečích IE 8, M Firefox ?11? a G Chrome. pzn.: Do Chromu musíte nainstalovat RSS reader.- při prohlížení v G Readeru při kliknutí na kartu "Readable", se některé články nezobrazují správně. Doporučuji prohlížet na kartě "Feed"
 

 by jznv

Role

Už jsem to několikrát zmiňovala, ale nějak jsme se zatím nedohodli. Takže koho to zajímá, tady máte stručné shrnutí toho, co jednotlivé role zajišťují.

ANIMÁTOR
Animus je latinsky duše. Jde o takové jádro, lidi, kteří můžou být i v pozadí, ale mají svojí vizi a chtějí se podílet na vymýšlení témat nebo jednotlivých přednášek

Počet: 1-3
Na jak dlouho: spíš trvale, střídají se mezi sebou
Úkoly:
klíče

tvorba programu
aktualizace webu
koordinace ostatních funkcí
vedení modlitby
nástěnka


KECAL
Kecal je ten, kdo v ten den kecá, tzn. často bývá Kecalem někdo z Animátorů, nebo to může být Mariusz, p. Souček, speciální host nebo takhle. Upřímně, je to velmi zajímavý si to zkusit. Příprava programu není úplně jednoduchá, ale samotnému Kecalovi to hodně dá.

Počet: neomezeně a ideálně co nejvíc - jde o rotační roli
Na jak dlouho: pokud budou např. 4, pak je na každého dostane řada přibližně 1x za měsíc
Úkoly:
program
hra

vedení diskuze

PATRON
Vnímavý člověk s hezkým písmem a smyslem pro systém :) Zapisuje hlavní myšlenky, na které se ten den přišlo, pak je předá animátorovi nebo sám přepíše na web. Taky má přehled o zajímavých akcích, které se dějí ve farnosti i jinde.

Počet:
1
Na jak dlouho:
půl roku a déle
Úkoly:
zapisuje do kroniky
má seznam všech akcí


AJŤÁK

Tohle bude významná role pokud se budeme stěhovat do KCMT - tam je dataprojektor, že jo. Do tý doby je to role spíš příležitostná, v případě že se budeme chtít dívat na film, dokument, video nebo něco takovýho.
Počet: 1-2
Na jak dlouho: rotační, příležitostně
Úkoly:

webmaster
obsluhuje PC
případně instaluje dataprojektor


KUCHAŘ
Vcelku jasný, docela nenáročná role, ovšem je třeba přijít včas (a stihnout předtím nakoupit) a odejít jako jeden z posledních.
Samozřejmě je možný něco uklohnit doma a v tom případě si automaticky vzít peníze z fondu, aby se to pokrylo.
Počet: 1-2
Na jak dlouho: 2 měsíce
Úkoly:

má u sebe společný peněžní fond
nákup jídla
příprava čaje
mytí nádobí

 

Bude super, když se o role sami přihlásíte. Jo, sice je to další věc co máte zodpovědnost, ale nejsou to bůhvíjak složitý úkoly a jde taky o to, že když každý udělá trochu, dohromady toho získáme strašně moc.
Pokud náhodou nemůžete přijít a máte na starosti nějakou roli, sami se domluvte s někým jiným, aby to vzal za vás, nemusíte kvůli tomu kontaktovat Animátora, ten toho mívá i tak dost :)

Zuzka


 

Co jsme si doteď řekli

Tady máme takové shrnutí toho, co už jsme probírali. Pokud jde o minulá témata, nejsem bohužel schopná si vzpomenout přesně co se probíralo, maximálně dokážu sem hodit pár útržkovitých bodů, které mě osobně zaujaly, ale asi už je nezařadím do jednotlivých témat. Pokud si někdo vzpomínáte detailnějši na nějaké dobré myšlenky z předchozích témat, určitě je sem pište. Zatím tady máme aspoň kompletní partnerské vztahy.

    V úvodních dvou setkáních jsme mluvili o spoustě věcí, spíš jsme je tak naťukli. Dokument, na který jsme se dívali, byl o seznamování. Většinou jsme se shodli, že oslovit jen tak někoho na ulici nebývá moc dobrý nápad, protože podle prvního pohledu poznáte jen velmi málo o daném člověku, takže z toho příliš perspektivní vztahy nebývají. Také jsme mluvili o rozdělení rolí v manželství - tam jsme se také většinou shodli, že manžel by měl zajišťovat většinu rodinného rozpočtu a manželka se věnovat hlavně rodině a dětem a pracovat třeba na půl úvazku, ovšem padl i názor, že muž a žena jsou si rovni a proto je v pořádku, aby žena vydělávala stejně jako muž. Oba názory jsou správné za předpokladu, že se na tom manželé domluví, vyhovuje jim to tak a zároveň jim zbývá dost času na rodinu a koníčky. Myslím, že jsme také mluvili o tom, jestli záleží na víře našeho protějšku. Vyplynulo z toho, že pokud jsou oba věřící, je to rozhodně snazší a vztah bude mít větší hloubku, tzn. je rozhodně lepší se po partnerovi poohlížet především v kruhu křesťanů, ale že to není na prvním místě, protože fakt, že je někdo věřící ještě neznamená, že je to pro nás ten pravý. Pokud si tedy vezmeme nevěřícího, je to v pořádku za předpokladu, že svatba proběhne v kostele a že nám partner dovolí vychovávat děti k víře v Boha.

    Co naše vztahy nejvíc ovlivňuje: Dívali jsme se na dokument rovnou na dvou noteboocích, jestli si pamatujete :) a srovnávali jsme, jak to vidí ateisti a my. Shodli jsme se s nimi, že naše budoucí vztahy velmi silně ovlivňuje prostředí ve kterém jsme vyrostli - nejen tím, jaký vztah byl mezi našimi rodiči, ale taky tím, kolik lásky byli schopní nám předat. Pak jsme s nimi myslím souhlasili ohledně faktu, že ačkoliv dnes vnímáme muže a ženu jako rovnocenné partnery, v lidech podvědomě stále přetrvává patriarchální archetyp - tedy ten, že muž má být oporou, má být o něco dominantnější než žena. Samozřejmě jí nesmí utlačovat, ale ve chvílích, kdy například ani jeden neví, co udělat, by se měl muž ujmout vedení a situaci nějak rozumně vyřešit.
Naše vztahy bude hodně ovlivňovat naše schopnost
hledat všude rovnováhu (dávat X brát, ustoupit X být asertivní, dominovat X podřídit se), naše chyby (lenost, sobeckost, uzurpátorství, ale i nedostatek sebeúcty a nepřiměřená sebeobětavost), klady (smysl pro humor, nadhled, vůle, přiměřená starostlivost, ochota odevzdat se), vnitřní vyrovnanost jednotlivce (pokud má člověk komplexy uvnitř sebe, bude si tuhle nejistotu kompenzovat tak že bude komandovat ostatní a hledat na nich chyby, aby si nepřipadal sám tak “neschopný”), vize, představy o životě (pokud bude jeden zapálený cestovatel a druhý krtek domácí, občas to bude skřípat - zkušenost z vlastní rodiny. Při dobré vůli se to ale dá zvládat.) a určitě i náš vztah k Bohu. Říká se, že ve vztahu bychom správně meli být tři - ona, on a Ježíš. Proto pokud si vybereme věřícího partnera, vztah bude mít nejspíš ještě větší hloubku, protože spolu budeme sdílet to nejhlubší, co se v člověku nachází - naším pojítkem bude sám Ježíš.


    Partnera nehledáme - za partnera se modlíme: na týhle přednášce jsem bohužel chyběla, takže bych byla ráda, kdyby někdo zkusil shrnout hlavní myšlenky, na který jste přišli, protože jsem slyšela, že to bylo parádní a nerada bych o to přišla ;)

    S nikým nechodím a nejsem cvok: Knížka, ze které jsme si četli úryvky a pak se pokusili na ně reagovat. S autorem jsme většinou souhlasili a zároveň si uvědomovali, že ve společnosti nevěřících by tyhle názory nejspíš neprošly :) Mluvili jsme o našem přístupu, se kterým jdeme do vztahu a většinou souhlasili, že bychom měli s někým začít chodit jen v případě, že si dokážeme představit s nimi prožít celý život. Jít do vztahu, o jehož budoucnosti nepřemýšlíme, nebejvá moc rozumný. Taky jsme prodiskutovali autorův názor ohledně vhodného věku pro vztahy; autor si myslí, že během dospívání bychom se měli přednostně věnovat škole, zájmům a rozvoji naší osobnosti a vztahu s Bohem. Nevím přesně, jak jsme na tohle reagovali, myslím že jsme na to měli každý trochu jiný názor (k rozvoji osobnosti patří i objevování toho, co potřebuji v partnerském vztahu).

    Film "Navždy spolu": napíšu, až to spolu probereme :)

Zuzka